Namen in cilj razpisa
Namen javnega razpisa je spodbujanje naložb v ukrepe učinkovite rabe energije in razogljičenje v industriji, s čimer se doseže prihranke pri porabi energije in zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov (v nadaljevanju: TGP).
Cilj javnega razpisa je podpreti najmanj 22 projektov podjetij, ki se osredotočajo na:
- investicije za učinkovito rabo energije v industriji, vključno z investicijami v energetsko učinkovitost industrijskih stavb, katerih učinki bodo merljivi v smislu prihrankov končne energije (npr. vgradnja učinkovitih elektromotornih pogonov, krmilno-regulacijske opreme, uvajanja sistemov upravljanja z energijo, menjava proizvodnih naprav in opreme za energetsko učinkovitejše delovanje, izboljšanje sistemov ogrevanja in hlajenja, razsvetljava, izolacija idr.) in/ali
- investicije za razogljičenje oziroma zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov iz industrijskih dejavnosti preko diverzifikacije energentov, ki pomenijo elektrifikacijo proizvodnih procesov, uvajanje in rabo OVE in/ali uporabo novih tehnoloških rešitev, uporabnih v proizvodnih procesih podprtega podjetja (npr. obnovljivi vodik), katerih učinki bodo merljivi po učinkih znižanja emisij TGP in znižanja porabe fosilnih virov energije v primarni energiji in/ali
- investicije v hranilnike električne in/ali toplotne energije, katerih učinki bodo merljivi v smislu količine inštaliranih moči (MW) in kapacitet shranjevanja (MWh) hranilnikov.
Upravičenci
Ciljna skupina so podjetja:
- ki so gospodarske družbe, kot jih opredeljuje prvi odstavek 3. člena Zakona o gospodarskih družbah
(Uradni list RS, št. 65/09 – uradno prečiščeno besedilo, 33/11, 91/11, 32/12, 57/12, 44/13 – odl. US,
82/13, 55/15, 15/17, 22/19 – ZPosS, 158/20 – ZIntPK-C, 18/21, 18/23 – ZDU-1O in 75/23; v
nadaljevanju ZGD-1) in so organizirane v eni od oblik, opredeljenih v tretjem odstavku 3. člena ZGD-
1 ter - ki imajo glavno dejavnost najkasneje od 31. 12. 2023 uvrščeno v področje C – predelovalne
dejavnosti po Standardni klasifikaciji dejavnosti – SKD 20082.
Upravičeni stroški
Načrtovana višina sofinanciranja upravičenih stroškov posameznega projekta mora znašati najmanj 200.000,00 EUR ter hkrati ne sme presegati 1.900.000,00 EUR.
1. Naložbe v razogljičenje industrije: Vključuje investicije za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov v industriji, kot so elektrifikacija proizvodnih procesov, zamenjava fosilnih virov z obnovljivimi viri energije (npr. obnovljivi vodik) ter zajem in transport ogljikovega dioksida (CO2). Projekte se uvršča v ta sklop, če jih ni mogoče umestiti v sklope 2-4.
2. Naložbe v energetsko učinkovitost industrijskih procesov, ki niso vezani na delovanje stavb: Vključuje investicije za povečanje energetske učinkovitosti industrijskih procesov, ki niso povezani z delovanjem stavb.
3. Naložbe v energetsko učinkovitost v stavbah: Vključuje investicije za povečanje energetske učinkovitosti stavb podjetij in izboljšanje energetske učinkovitosti stavbnih sistemov. Upravičeni so le lastniki stavb, ki jih uporabljajo za svojo dejavnost.
4. Naložbe v spodbujanje proizvodnje energije iz obnovljivih virov, obnovljivega vodika, biogoriv in soproizvodnje z visokim izkoristkom: Vključuje investicije za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov, obnovljivega vodika, biogoriv in soproizvodnje z visokim izkoristkom, vključno s hranilniki energije in infrastrukturo za prenos in skladiščenje. Naložbe morajo biti za potrebe lastne industrijske dejavnosti.
Višina sofinanciranja
Načrtovana višina sofinanciranja upravičenih stroškov za sklop 3 lahko obsega največ 30 % od načrtovane višine sofinanciranja upravičenih stroškov celotnega projekta.