LCA analiza – kaj prinaša podjetju?

LCA analiza (Life Cycle Assessment) je znanstveno ovrednotenje okoljskih vplivov izdelka ali storitve skozi celoten življenjski cikel po mednarodnih standardih ISO 14040 in ISO 14044. Zajema faze od pridobivanja surovin in proizvodnje do uporabe ter ravnanja z odpadki, izraženih v standardiziranem naboru okoljskih kazalnikov (vključno s CO₂ekv.).

Za sodobna proizvodna podjetja LCA analiza ni več zgolj akademska študija ali orodje za ozek krog okoljskih navdušencev. Postala je osrednja strateška vstopnica za pridobivanje točk na javnih razpisih (zlasti pri merilih krožnega gospodarstva in načelu DNSH), temelj za pripravo uradnih okoljskih deklaracij izdelkov (EPD) ter ključna prednost pri industrijskih kupcih na evropskih trgih. Hkrati je strokovna podlaga za poročanje o trajnostnosti po standardih ESRS v okviru direktive CSRD (posodobljene z direktivo 2026/470 – Omnibus I) ter prostovoljnega standarda Voluntary Standard (VS) (delegirani akt C(2026)5011, ki ga je Komisija sprejela 3. 7. 2026 in nadomešča predhodni osnutek VSME ter velja od 24. 9. 2026) za podjetja do 1.000 zaposlenih.

V nadaljevanju predstavljamo celovit pregled metodologije, primerjavo s sorodnimi orodji (PCF, CCF, EPD), 4 metodološke faze po ISO standardih ter 5 praktičnih korakov projektne izvedbe, seznam potrebnih podatkov, resnično anonimizirano študijo primera s prihrankom točno 20 % emisij ter možnosti za pridobitev nepovratnih sredstev preko vavčerja V8 Slovenskega podjetniškega sklada (SPS).

Infografika RISO Consulting: 5 korakov metodološkega postopka LCA analize po ISO 14040 in ISO 14044 od kosovnice do EPD.

Kaj je LCA analiza in kako se razlikuje od PCF, CCF ter EPD?

V praksi podjetij se pogosto mešajo različne kratice in okoljski koncepti. Najpogostejša dilema nastane med celovito LCA analizo ter ogljičnim odtisom izdelka (PCF). Čeprav obe metodi temeljita na istem načelu življenjskega cikla, med njima obstaja temeljna vsebinska razlika:

  • Ogljični odtis izdelka (PCF – Product Carbon Footprint): je enokriterijska presoja, ki spremlja izključno potencial globalnega segrevanja (GWP100) in se izraža v kilogramih ali tonah ekvivalenta ogljikovega dioksida (CO₂ekv.) na enoto izdelka po standardu ISO 14067.
  • LCA analiza (Life Cycle Assessment): je celovita večkriterijska presoja po standardih ISO 14040 in ISO 14044. Z uporabo metodologij, kot je priporočena evropska metoda EF 3.1, poleg podnebnih sprememb vrednoti celoten nabor 16 okoljskih kategorij vpliva, med njimi rabo fosilnih in mineralnih virov, zakisljevanje tal in voda, evtrofikacijo, tvorbo fotokemičnega ozona, rabo vode ter strupenost za ekosisteme.

Poleg presoje na ravni izdelkov poznamo še izračun na ravni celotne organizacije (CCF – Corporate Carbon Footprint po standardu ISO 14064-1 in protokolu GHG) ter standardizirano javno okoljsko deklaracijo (EPD – Environmental Product Declaration po standardu ISO 14025 in SIST EN 15804+A2).

Metodologija / OrodjeRaven presojeGlavni standardiZajeti vpliviPrimarni namen
LCA analizaIzdelek / storitevISO 14040, ISO 14044Večkriterijski (npr. 16 kategorij po metodi EF 3.1)Eko-dizajn, optimizacija procesov, razpisi, EPD
PCF (odtis izdelka)Izdelek / storitevISO 14067, GHG Protocol ProductSamo toplogredni plini (CO₂ekv., GWP100)Zahteve kupcev, označevanje odtisa izdelka
CCF (odtis podjetja)Celotna organizacijaISO 14064-1, GHG Protocol CorporateEmisije Scope 1, 2 in 3 (CO₂ekv.)Poročanje o trajnostnosti (ESRS E1), ESG ocene
EPD deklaracijaIzdelek (certificirano)ISO 14025, SIST EN 15804+A2Standardizirani kazalniki iz LCAJavna objava v registru, zelena javna naročila

Primerjava metodologij: LCA analiza služi kot metodološki temelj, iz katerega se lahko izpeljeta tako specifični izračun PCF kot tudi uradna okoljska deklaracija EPD.

4 faze LCA analize po ISO 14040 in ISO 14044 v praksi

Mednarodni standard SIST EN ISO 14040 določa štiri temeljne metodološke faze, ki potekajo povezano in ponavljajoče se (iterativno). V operativni projektni praksi ta proces izvedemo skozi 5 strukturiranih korakov (od priprave kosovnice do končnega poročila), kar standardno traja od 6 do 10 tednov, medtem ko formalni rok javnega poziva za zaključek aktivnosti znaša 6 mesecev od podpisa pogodbe o sofinanciranju:

Faza 1: Opredelitev ciljev in obsega (Goal & Scope)

Na začetku natančno določimo namen študije, ciljno javnost ter sistemske meje izdelka. Osrednji element te faze je določitev funkcijske enote (npr. »1 m² stavbnega elementa z življenjsko dobo 30 let« ali »1 kos industrijskega elektromehanskega izdelka ob 10 letih obratovanja«), na katero se nanašajo vsi vhodi in izhodi. Določijo se standardne meje sistema: od pristopa »od zibelke do vrat« (cradle-to-gate) do celovitega »od zibelke do groba« (cradle-to-grave), ki vključuje tudi fazo uporabe in ravnanje ob koncu življenjske dobe.

Faza 2: Popis podatkov o življenjskem ciklu (LCI – Life Cycle Inventory)

Gre za operativno najbolj obsežen korak. Podjetje pripravi kosovnico materialov (Bill of Materials), porabo energentov, vode, embalaže in transportnih poti. Te primarne podatke povežemo s preverjenimi emisijskimi faktorji iz globalnih podatkovnih baz, predvsem vodilne podatkovne baze ecoinvent 3.12 (po sistemu modeliranja cut-off).

Faza 3: Ocena vplivov na okolje (LCIA – Life Cycle Impact Assessment)

Zbrani podatki iz popisa LCI se z namensko programsko opremo in metodologijo (npr. priporočeno evropsko metodo EF 3.1 ali CML/ReCiPe) pretvorijo v konkretne okoljske kazalnike. Tu se izračuna potencial globalnega segrevanja (GWP100) v CO₂ekv., hkrati pa tudi vpliv na ozonski plašč, zakisljevanje, evtrofikacijo, fotokemično oksidacijo, rabo vode ter porabo neobnovljivih fosilnih in mineralnih virov.

Faza 4: Interpretacija rezultatov in scenariji izboljšav

Zadnji korak poveže analitične rezultate s poslovno in inženirsko prakso. Prepoznamo t.i. »vroče točke« (hotspots) znotraj življenjskega cikla izdelka – torej tiste materiale, sestavne dele ali faze, ki povzročajo največji delež emisij. Na podlagi tega izdelamo primerjalne scenarije eko-dizajna (npr. vgradnja recikliranih surovin, zmanjšanje porabe energije v stanju pripravljenosti ali optimizacija logistike).

Vhodni podatki za LCA: kaj mora pripraviti podjetje?

Podjetja se pred začetkom projekta pogosto bojijo, da bo zbiranje podatkov pretirano obremenilo njihove interne ekipe. V resnici je postopek ob strokovnem vodenju zelo obvladljiv, saj večino ključnih podatkov podjetje že vodi v svojih ERP, proizvodnih in računovodskih sistemih.

Vhodni podatki se delijo na tri osrednje stebre:

Steber 1: Kosovnica materialov (Bill of Materials – BoM)

Za enoto izdelka potrebujemo natančen seznam vseh vgrajenih sestavnih delov: vrsta materiala (npr. konstrukcijsko jeklo, aluminijeva zlitina, ABS plastika, steklo), neto masa posameznega materiala, delež proizvodnega izmeta ter geografski izvor dobavitelja (zaradi izbire ustreznega ecoinvent 3.12 dataseta z ustreznim elektroenergetskim spletom, npr. RER, GLO ali SI).

Steber 2: Energetska bilanca proizvodnje (Modul A3)

Podatki o neposredni porabi električne energije, zemeljskega plina, kurilnega olja, tehničnih plinov ter vode v proizvodnem obratu. Ti podatki se na enoto izdelka alocirajo na podlagi mase, proizvodnega časa ali stroškovnega deleža skladno z alokacijskimi pravili ISO 14044.

Steber 3: Logistika, embalaža in faza uporabe

Podatki o primarni in sekundarni embalaži (karton, folija, lesene palete), povprečnih transportnih razdaljah od dobaviteljev (A2) in do kupca (A4), predvideni porabi energije med delovanjem izdelka (faza B6) ter možnostih recikliranja ob koncu življenjske dobe (modula C in D).

Študija primera v industriji

Elektromehanski stavbni izdelek (SIST EN 15804+A2)

  • Izhodiščni odtis: ~4.500 kg CO₂ekv.
  • Optimiziran odtis: ~3.600 kg CO₂ekv.
  • Neto prihranek: točno 20 % (900 kg CO₂ekv./kos)
  • Glavna vroča točka: faza uporabe (več kot 80 % vplivov)
  • Ukrepi eko-dizajna: optimizacija stanja pripravljenosti in varčnejši pogon

Za boljšo predstavo si oglejmo anonimiziran primer iz prakse slovenskega proizvodnega podjetja, ki razvija sestavljene elektromehanske elemente za stavbni sektor po standardu SIST EN 15804+A2. Podjetje je sprva ocenjevalo zgolj fazo lastne proizvodnje (pristop od zibelke do vrat, moduli A1-A3), pri čemer je odtis znašal okrog 650 kg CO₂ekv. na enoto.

Ko pa smo analizo razširili na celoten življenjski cikel (od zibelke do groba, vključno z večletno fazo delovanja in ravnanjem ob koncu življenjske dobe), so rezultati prinesli ključno strateško spoznanje: več kot 80 % celotnega okoljskega odtisa izdelka je nastalo v fazi operativne rabe (modul B6 – raba energije med delovanjem) zaradi neprekinjene porabe električne energije v stanju pripravljenosti (stand-by).

Z vpeljavo ukrepov eko-dizajna – optimizacijo krmilne elektronike, prehodom na varčnejši način mirovanja ter vgradnjo energetsko učinkovitejšega pogonskega sklopa – se je celotni življenjski odtis izdelka zmanjšal z izhodiščnih 4.500 kg CO₂ekv. na 3.600 kg CO₂ekv. To je pomenilo točno 20 % zmanjšanje emisij oziroma prihranek 900 kg CO₂ekv. pri vsakem posameznem izdelku.

Brez celovite LCA analize bi podjetje vlagalo v drago menjavo embalaže ali optimizacijo logistike (ki sta skupaj predstavljali manj kot 2 % vplivov), medtem ko bi osrednja vroča točka ostala neopažena. Študija je podjetju omogočila pridobitev uradne okoljske deklaracije (EPD) ter odločilno prednost pri izpolnjevanju trajnostnostnih meril na zahtevnih mednarodnih javnih razpisih.

Infografika RISO Consulting: Glavni razlogi za izvedbo LCA analize - subvencija SPS Vavčer V8 (60 %), prihranki pri emisijah (~20 %) in EPD konkurenčnost.

Poslovne koristi LCA analize in nepovratna sredstva (SPS Vavčer V8)

Izvedba LCA analize podjetju prinaša neposredne tržne in finančne koristi, ki daleč presegajo zgolj osnovno zakonsko skladnost:

Finančna podpora: SPS Vavčer V8 za celostno vrednotenje okoljskih vplivov (LCA)

Slovenski podjetniški sklad (SPS) preko javnega poziva Vavčer za celostno vrednotenje okoljskih vplivov – LCA (oznaka V8) omogoča mikro, malim in srednje velikim podjetjem (MSP) z najmanj 3 zaposlenimi pridobitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje izdelave LCA analize:

  • 60 % sofinanciranje v obliki pavšala: Javni poziv krije 60 % standardne enote stroškov (11.108,33 €), kar predstavlja fiksni pavšalni znesek v višini 6.665,00 € nepovratnih sredstev (ocenjeni neto vložek podjetja znaša 4.443,33 € + povračljiv DDV).
  • Uradna evidenca strokovnjakov SPS: Pogoj za uveljavljanje vavčerja je sodelovanje z zunanjim strokovnjakom iz uradne evidence SPS. V evidenci je potrjeno podjetje Riso d.o.o., pri čemer je pred oddajo vloge obvezen predhodni posvet (Obrazec 1).
  • Omejitev in roki: Na voljo je okvirno 75 vavčerjev do porabe sredstev oziroma najdlje do 31. 3. 2028 (za podjetja, ki od leta 2021 dalje še niso prejela sofinancirane izdelave LCA analize).

Celoten pregled vseh razpisnih pogojev, meril upravičenosti, postopka prijave na ePortalu SPS in korakov do izplačila si preberite v naši podrobni analizi: Vavčer za celostno vrednotenje okoljskih vplivov (LCA) – podrobni pogoji in postopek prijave »

Ključna prednost na javnih razpisih (ARIS, EKP in nacionalne spodbude)

Na javnih razpisih Ministrstva za gospodarstvo, delo in šport ter izvajalskih agencij (zlasti agencije ARIS pri raziskovalno-razvojnih spodbudah ter agencije SPIRIT Slovenija) in programov Evropske kohezijske politike (EKP 2021-2027) merila okoljske odličnosti prinašajo odločilne točke za sofinanciranje. Kvantificiran izračun zmanjšanja okoljskih vplivov po LCA metodologiji služi kot nepogrešljiva strokovna podpora in kvantitativna utemeljitev za izkazovanje skladnosti z načelom DNSH (Do No Significant Harm) in merili krožnega gospodarstva (tudi po izteku načrta NOO, saj načelo DNSH ostaja horizontalno pravilo vseh evropskih mehanizmov).

Varstvo pred zelenim zavajanjem: Direktiva (EU) 2024/825 (EmpCo) in novela ZVPot-1A

Pravila komuniciranja okoljskih lastnosti izdelkov so se bistveno zaostrila. Medtem ko je Evropska komisija v svojem delovnem programu za leto 2027, objavljenem 4. novembra 2026, napovedala formalni umik predloga direktive o zelenih trditvah (Green Claims; umik naj bi začel veljati v šestih mesecih), se na ravni EU od 27. septembra 2026 že uporablja Direktiva (EU) 2024/825 (EmpCo – opolnomočenje potrošnikov za zeleni prehod).

V slovenski pravni red ta pravila prenaša novela Zakona o varstvu potrošnikov (ZVPot-1A, ki jo je Državni zbor sprejel 20. 10. 2026), uporabljati pa se začne 12. 12. 2026. Zakonodaja izrecno prepoveduje splošne okoljske trditve (kot so »okolju prijazno«, »zeleno« ali »eko«) brez dokazane priznane odlične okoljske učinkovitosti (npr. uradni znak EU Ecolabel) ter v celoti prepoveduje produktne trditve o »ogljični nevtralnosti«, ki temeljijo na izravnavi emisij (offsetih). Sama LCA analiza podjetju ne daje avtomatske pravice do splošnih trditev, ponuja pa preverljive, znanstveno utemeljene podatke za specifične okoljske navedbe (npr. točno določen delež zmanjšanja emisij v določeni fazi življenjskega cikla) ter preprečuje zavajanje poslovnih kupcev (B2B) in nadzornih organov.

Kako do lastnega izračuna: platforma ESG ON ali izvedba na ključ

MODULARNA PLATFORMA • IZVEDBA NA KLJUČ

Podjetja imajo na voljo dve preverjeni poti do verodostojne presoje življenjskega cikla:

  • Digitalni modul PCF v programski platformi ESG ON: Za podjetja, ki želijo vzpostaviti lastno interno kompetenco za redno računanje ogljičnega odtisa izdelkov.
  • Celovita strokovna izvedba na ključ – Riso d.o.o. (RISO Consulting): Za podjetja, ki potrebujejo zunanjo izvedbo za potrebe javnih razpisov, priprave EPD ali zahtev industrijskih kupcev. Kot uradno vpisani strokovnjaki v evidenci SPS v ekipi RISO Consulting prevzamemo celoten postopek – od obveznega predhodnega posveta (Obrazec 1) in pregleda kosovnice do modeliranja z bazo ecoinvent 3.12, priprave končnega poročila ter koordinacije pri pridobitvi pozitivnega mnenja (Obrazec 2) in oddaji zahtevka na SPS.

Pogosta vprašanja o LCA analizi (FAQ)

Kakšna je razlika med LCA analizo in ogljičnim odtisom izdelka (PCF)?

Ogljični odtis izdelka (PCF po ISO 14067) spremlja izključno emisije toplogrednih plinov, izražene v CO₂ekv. LCA analiza (po ISO 14040 in ISO 14044) pa je celovita večkriterijska presoja, ki po metodi EF 3.1 poleg podnebnih sprememb vrednoti še 15 drugih okoljskih vplivov, med njimi rabo vode, zakisljevanje, evtrofikacijo, izrabo mineralnih surovin ter strupenost za okolje.

Kdo lahko pridobi nepovratna sredstva preko SPS vavčerja V8 za LCA analizo?

Do vavčerja V8 Slovenskega podjetniškega sklada so upravičena mikro, mala in srednje velika podjetja (MSP) s sedežem v Republiki Sloveniji z najmanj 3 zaposlenimi, ki od leta 2021 dalje še niso prejela sofinancirane izdelave LCA analize. Vavčer krije fiksni pavšal 6.665,00 € (60 % od standardne osnove 11.108,33 €), skupno pa je na voljo okvirno okrog 75 vavčerjev (499.875,00 €). Pogoj je izbira izvajalca iz uradne evidence strokovnjakov SPS (kjer je potrjen Riso d.o.o.) ter predhodni posvet (Obrazec 1). Podroben postopek prijave in pogoje preverite v naši razlagi vavčerja V8 za LCA analizo.

Koliko časa traja celotna izdelava LCA analize za posamezen izdelek?

Standardni postopek izdelave LCA analize v sodelovanju z zunanjim strokovnjakom traja od 6 do 10 tednov. Formalni rok javnega poziva SPS za zaključek aktivnosti, pridobitev pozitivnega mnenja FS UL in predložitev zahtevka za izplačilo pa znaša 6 mesecev od podpisa pogodbe o sofinanciranju.

Ali lahko LCA analizo uporabimo kot neposredno podlago za okoljsko deklaracijo (EPD)?

Da. Strokovno izdelana LCA analiza po standardih ISO 14040/14044 ter specifičnih pravilih za skupine izdelkov (PCR – Product Category Rules, npr. SIST EN 15804+A2 za gradbene proizvode) z bazo ecoinvent 3.12 in smernicami ILCD je obvezen strokovni dokument, na podlagi katerega neodvisni verifikator potrdi in registrira uradno deklaracijo EPD v mednarodnih registrih (npr. ZAG EPD ali Environdec).

Kako LCA analiza pomaga pri zahtevah direktive CSRD in standardov ESRS?

LCA analiza podjetju zagotavlja natančne primarne podatke za okoljski standard ESRS E1 (podnebne spremembe, zlasti emisije Scope 3 v verigi vrednosti), standard ESRS E2 (onesnaževanje zraka, vode in tal) ter standard ESRS E5 (krožno gospodarstvo in raba virov). Direktiva Omnibus I (direktiva (EU) 2026/470) je prag za neposredne zavezance CSRD dvignila na več kot 1.000 zaposlenih in več kot 450 M€ prometa ter uvedla zaščitno zgornjo mejo verige vrednosti (»value chain cap«). Raven poročanja, do katere ta meja sega, določa prostovoljni standard Voluntary Standard (VS; delegirani akt C(2026)5011, ki je nasledil osnutek VSME in velja od 24. 9. 2026) z začetkom uporabe od poslovnega leta 2027. Kljub možnosti zavrnitve prekomernih zahtev kupcev preverljivi podatki o odtisu izdelkov ostajajo ključna konkurenčna prednost dobaviteljev pri sklepanju poslov in izpolnjevanju razpisnih meril.

Pripravite svoje ESG poročilo brez stresa in nepredvidenih stroškov

Ne glede na to, ali potrebujete sodobno programsko orodje za vašo interno ekipo ali celovito izvedbo na ključ, smo v RISO vaša zanesljiva opora. Pišite nam na info@riso.si.

Pregled zasebnosti

To spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Uporabljamo piškotke nujno potrebne za pravilno delovanje spletnega mesta in neobvezne piškotke za namene analitike. Uporabljamo potisna obvestila za obveščanje o aktualnih razpisih za nepovratna sredstva.

Nujni piškotki so ključni za pravilno delovanje spletnega mesta, dodatno uporabljamo, neobvezne, piškotke drugih proizvajalcev, ki nam pomagajo analizirat in razumeti, kako obiskovalci uporabljate naše spletno mesto.

Neobvezni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Prav tako imate možnost, da se od teh piškotkov odjavite. Toda izklop nekaterih piškotkov lahko vpliva na vašo izkušnjo brskanja.