ESG trajnostno poročilo je dokument, ki ga podjetja uporabljajo za komuniciranje svojega vpliva na okolje (Environmental), družbo (Social) in upravljanje (Governance) skladno z evropskimi standardi trajnostnega poročanja (ESRS).

Okoljski vidiki vključujejo upravljanje z viri, emisije toplogrednih plinov, upravljanje odpadkov in varovanje biotske raznovrstnosti. Družbeni vidiki se osredotočajo na odnose s skupnostmi, zaposlovanje, zdravje in varnost ter človekove pravice. Upravljavski vidiki pa vključujejo korporativno upravljanje, etiko, transparentnost in skladnost z zakonodajo.
Sestava ESG trajnostnega poročila
Poslovno poročilo in izjava o trajnosti, pripravljeni v skladu z zahtevami direktive o korporativnem poročanju o trajnosti (CSRD) in Evropskih standardih za trajnostno poročanje (ESRS), zajemata naslednje elemente (struktura je določena):
- Poslovno poročilo, vsebuje analizo razvoja in uspešnosti poslovanja podjetja, njegovega trenutnega položaja in napovedi za prihodnji razvoj. Prav tako mora poročilo obravnavati glavna tveganja in priložnosti ter vključevati izjavo o korporativnem upravljanju.
- Izjavo o trajnosti, ki so razdeljene na več segmentov. Segment splošnih informacij, ki ga pokriva ESRS 2, daje pregled nad temeljnimi podatkovnimi točkami, ki so relevantne za vsa podjetja. Okoljske informacije, ki jih zajema ESRS E, vključujejo podatke o vplivu podjetja na okolje, ESRS S osvetljuje vpliv podjetja na družbo. Upravljalske informacije, ki jih predpisuje ESRS G, pa se nanašajo na korporativno upravljanje. Za vsa ta področja je treba vplive, tveganja in priložnosti, pomembne podatkovne točke in morebitne dodatne informacije, ki so potrebne za razumevanje.
- Posebna razkritja, ki so v skladu z 8 členom Uredbe o taksonomiji EU (EU 2020/852).
Celotno poročilo je potrebno pripraviti v strojno berljivem formatu, ki ustreza ESRS XBRL taksonomiji. Pregledati ga mora revizor in podati omejeno zagotovilo. Poročilo o trajnosti mora biti integrirano, objavljeno skupaj in povezljivo s finančnimi informacijami.
Koraki izdelave ESG trajnostnega poročila

Proces je razdeljen na več korakov, zasnovan tako, da organizacijam omogoča celovit pregled in sistematičen pristop k trajnostnemu poročanju. Posamezni koraki:
Izobraževanje: To je začetna faza, kjer se organizacije seznanijo s koncepti in zahtevami trajnostnega poročanja.
- Skrbni pregled (Kontekst organizacije): V tej fazi se opravi temeljit pregled organizacije, da se ugotovi, kako trajnostne dejavnosti vplivajo na poslovanje. To zajema identifikacijo vplivov, tveganj in priložnosti (IRO).
- Analiza dvojne pomembnosti: Ta korak vključuje finančno in nefinančno oceno pomembnosti. Več informacij v prispevku s klikom tukaj.
- Analiza vrzeli: Analiza vrzeli odkrije specifična področja, kjer so podatki za izpolnjevanje podatkovnih točk lahko manjkajoči, nepopolni ali nepravilno validirani. Več informacij v prispevku s klikom tukaj.
- Akcijski načrt: Razvije se načrt ukrepov za naslavljanje identificiranih vrzeli in izboljšanje trajnostne uspešnosti organizacije.
- Strategija razogičenja: Posebna pozornost je namenjena strategiji razogljičenja, ki vključuje konkretne, in merljive cilje za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov (GHG) obsega 1, 2 in 3 (Izračun ogljičnega odtisa organizacije po protokolu GHG). Podjetje izpostavi vzvode razogličenja z ukrepi za blažitev podnebnih sprememb.
- Implementacija: V tej fazi se izvedejo načrtovani ukrepi.
- ESG trajnostno poročilo: Po implementaciji se sestavi končno poročilo. Več informacij v prispevku s klikom tukaj.
- (Omejeno) zagotovilo revizorja: Začetne revizije bodo vključevale omejena zagotovila, kar pomeni, da se bodo revizorji pri pregledu podatkov v glavnem osredotočali na postopek poročanja in na področja z večjim tveganjem napačnih navedb. Vendar se pričakuje, da se bo raven zagotovila sčasoma povečala na “razumno”, to bo zahtevalo obsežnejša preverjanja, vključno s preverjanjem podatkov in notranjim nadzorom. Po zadnjih informacijah bo revizija omejena na poblaščene revizorje, ki imajo v skladu z Zakonom revidiranju veljavno dovoljenje za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja. Izobraževanja so že v teku. Seznam poblaščenih revizorjev je dostopen s klikom tukaj.
Iščete partnerja za pripravo trajnostnega poročila v skladu z CSRD in ESRS?
Nudimo celovito podporo pri trajnostnem poročanju v regulativnem okviru direktive o korporativnem poročanju o trajnosti (CSRD) v skladu z evropskimi standardi za trajnostno poročanje (ESRS), za MSPje in velika podjetja.