Nova pravila EU o poročanju podjetij o trajnostno-okoljskih, socialnih in upravljavskih zadevah bodo veljala med letoma 2024 in 2028.
V skladu z nedavno sprejeto Direktivo o poročanju podjetij o trajnostnosti oziroma CSRD bo moralo o trajnostnosti v prihodnje poročati več podjetij, kriteriji poročanja pa bodo podrobnejši. Uvedba novih pravil bo potekala v treh časovnih korakih.
Uporaba CSRD bo potekala v treh fazah, in sicer:
- 2024 za podjetja, za katera že velja Direktiva o nefinančnem poročanju (poročanje v letu 2025 za poslovno leto 2024),
- 2025 za velika podjetja, za katera trenutno ne velja Direktiva o nefinančnem poročanju (poročanje v letu 2026 za poslovno leto 2025),
- 2026 za majhna in srednje velika podjetja, ki kotirajo na borzi, male in nekompleksne banke oziroma kreditne institucije ter lastne zavarovalnice (poročanje v letu 2027 za poslovno leto 2026).
Izziv je pravočasnost:
- da se podjetje pripravi na samo poročanje in pred trajnostnim poročanjem pripravi trajnostni razvojni načrt z ukrepi, ki jih bo izvedlo v naslednjih dveh letih,
- da podjetje digitalizira zajemanje podatkov, ki bodo predvideni v trajnostnem razvojnem načrtu ESG.
Glavni izziv, ki ga za podjetja prinaša CSRD, je torej pravočasna priprava na specifična in zahtevna razkritja. V ta namen se podjetjem priporoča, da čim prej začnejo z naslednjimi dejavnostmi:
- ugotovijo, ali je podjetje vključeno v področje oziroma obseg CSRD in do kdaj,
- se osredotočijo na pripravo trajnostnega razvojnega načrta ESG,
- izvedejo popolno diagnozo novih kvalitativnih in kvantitativnih informacij, ki jih morajo pripraviti in razkriti,
- spremljajo razvoj standardov trajnostnega poročanja EFRAG, predvsem standardov za posamezne sektorje.
Po 19.b členu predloga Direktive CSRD bodo podjetja poročala v skladu s standardi poročanja, t. i. evropskimi standardi trajnostnega poročanja (ESRS), ki jih je pripravila Evropska svetovalna skupina za računovodsko poročanje (EFRAG).
Standardi trajnostnega poročanja so osredotočeni na tri področja: okolje (E – Environment), družba (S – Social) in upravljanje (G – Governance) ter podpodročja za posamezna področja:
- okolje (E): ESRS E1 – Klimatske spremembe, ESRS E2 – Onesnaženost, ESRS E3 – Vodni in morski viri, ESRS E4 – Biotska raznovrstnost in ekosistemi, ESRS E5 – Uporaba virov in krožno gospodarstvo,
- družba (S): ESRS S1 – Lastna delovna sila, ESRS E2 – Delavci v vrednostni verigi, ESRS E3 – Ranljive skupine in ESRS S4 – Potrošniki in končni uporabniki,
- upravljanje (G): ESRS G1 – Upravljanje, obvladovanje tveganj in notranji nadzor, ESRS G2 – Poslovno ravnanje.
Programska oprema ESG
Za hitrejšo in enostavnejšo pripravo trajnostnih poročil ESG je smiselno uporabiti ustrezno programsko opremo, ki vam olajša vnašanje podatkov v same preglednice. Podatki se lahko v bazo avtomatsko prenašajo tudi s pomočjo vmesnikov API.
Izberite ustrezno programsko opremo za vas in poenostavite zbiranje podatkov za trajnostno poročilo ESG.
Naše storitve:
- pripravimo posnetek trenutnega stanja,
- izberemo matriko kazalnikov ESRS, ki bodo vključeni v končno poročilo,
- pripravimo ustrezne preglednice za redno letno poročanje,
- izdelamo trajnostno poročilo ESG,
- letna trajnostna poročila ESG revidiramo z osveženimi podatki,
- svetujemo pri izbiri ustrezne programske opreme.
Iščete partnerja za pripravo trajnostnega poročila v skladu z CSRD in ESRS?
Nudimo celovito podporo pri trajnostnem poročanju v regulativnem okviru direktive o korporativnem poročanju o trajnosti (CSRD) v skladu z evropskimi standardi za trajnostno poročanje (ESRS), za MSPje in velika podjetja.