Evropski standardi za trajnostno poročanje (ESRS)

V zadnjih letih se je poudarek na trajnostnem razvoju močno povečal, saj podjetja po vsem svetu iščejo načine, kako zmanjšati svoj vpliv na okolje in izboljšati družbeno odgovornost. Evropska unija je v tem kontekstu razvila Evropske standarde za trajnostno poročanje (ESRS). ESRS so bili uvedeni z namenom zagotoviti dosledno, primerljivo in zanesljivo poročanje o trajnostnih dejavnostih.

12 Evropskih standardov trajnostnega poročanja (ESRS) za subjekta javnega interesa in velika podjetja
12 Evropskih standardov trajnostnega poročanja (ESRS) za subjekte javnega interesa in velika podjetja

ESRS 1 in ESRS 2

Evropski standardi za trajnostno poročanje (ESRS) - ESRS 1 in ESRS 2.
Evropski standardi za trajnostno poročanje (ESRS) – ESRS 1 in ESRS 2.
  • ESRS 1 določa splošne zahteve za poročanje o trajnostnih informacijah. Standard določa, kako naj podjetja poročajo o svojih trajnostnih praksah, vključno z okoljskimi, socialnimi in vprašanji upravljanja.
  • ESRS 2, se osredotoča na potrebo na jasno identifikacijo in oceno okoljskih vplivov, ki jih ima podjetje, razkritju informacij o strategijah in ciljih za zmanjševanje teh vplivov ter poročanju o uspešnosti in napredku v zvezi z lastnimi okoljskimi cilji.

ESRS E

Evropski standardi za trajnostno poročanje (ESRS) - ESRS E
Evropski standardi za trajnostno poročanje (ESRS) – ESRS E
ESRS E obsega pet okoljskih standardov:
  • ESRS E1 – Podnebne spremembe: podatkovne točke o vplivih, tveganjih in priložnostih, povezanih s podnebjem.
  • ESRS E2 – Onesnaževanje: podatkovne točke o onesnaževanju in ohranjanju okolja ,vključno z učinki onesnaževanja, tako neposrednega kot posrednega.
  • ESRS E3 – Vodni in morski viri: podatkovne točke povezane z vodnimi in morskimi viri.
  • ESRS E4 – Biotska raznovrstnost in ekosistemi: podatkovne točke o ohranjanju biotske raznovrstnosti in trajnostnega upravljanja ekosistemov.
  • ESRS E5 – Uporaba virov in krožno gospodarstvo: podatkovne točke o rabI virov in prehodu v krožno gospodarstvo.

ESRS S

Evropski standardi za trajnostno poročanje (ESRS) - ESRS S.
Evropski standardi za trajnostno poročanje (ESRS) – ESRS S.
ESRS S obsega štiri družbene standarde:
  • ESRS S1 – Lastna delovna sila: podatkovne točke o lastnih zavezah do svojih zaposlenih, vključno s pristopom k zavzetosti zaposlenih, dobremu počutju, raznolikosti in vključenosti ter usposabljanju in razvoju.
  • ESRS S2 – Delavci v vrednostni verigi: podatkovne točke o pravičnem in etičnem obravnavanju delavcev v celotni vrednostni verigi vključno z pravicami zaposlenih, delovnih pogojih in finančnem nadomestilu (plači).
  • ESRS S3 – Prizadete skupnosti: podatkovne točke o vplivu poslovnih dejavnosti na lokalne skupnostii, vključno z poročanjem o prizadevanjih za sodelovanje s skupnostmi in njihovo podporo ter zagotavljanje odgovornih in trajnostnih praks.
  • ESRS S4 – Potrošniki in končni uporabniki: podatkovne točke o pravicah potrošnikov, varnosti izdelkov in odgovorni potrošnji.
ESRS G
Evropski standardi za trajnostno poročanje (ESRS) - ESRS G.
Evropski standardi za trajnostno poročanje (ESRS) – ESRS G.
ESRS G vključuje en standard:
  • ESRS G1 – Poslovno ravnanje: Podatkovne točke o etičnem in odgovornem poslovnem ravnanju, vključno s preprečevanjem korupcije in podkupovanja, spodbujanjem preglednosti in priznavanjem človekovih pravic.

Iščete partnerja za pripravo trajnostnega poročila v skladu z CSRD in ESRS?

Nudimo celovito podporo pri trajnostnem poročanju v regulativnem okviru direktive o korporativnem poročanju o trajnosti (CSRD) v skladu z evropskimi standardi za trajnostno poročanje (ESRS), za MSPje in velika podjetja.