Načelo DNSH (Do No Significant Harm) in izdelava elaborata za preverjanje okoljske skladnosti projektov z načeli DNSH.
Izdelava elaborata DNSH in načelo DNSH
Angleška kratica DNSH (do no significant harm) označuje načelo “da se ne škoduje bistveno”, ki izvira iz EU Uredbe o taksonomiji. To načelo zahteva, da noben projekt, storitev ali dejavnost ne sme povzročati pomembne škode nobenemu od šestih evropskih okoljskih ciljev.
Pomembno je razumeti, da lahko projekt sicer močno prispeva k enemu okoljskemu cilju in je zasnovan za njegovo izboljšanje, vendar obstaja tveganje, da hkrati negativno vpliva na preostalih pet ciljev. Upoštevanje načela DNSH se zahteva pri vseh projektih sofinanciranih iz EU sredstev.
Pri izdelavi elaborata DNSH preverjamo vplive na šest okoljskih ciljev:
- Blažitev podnebnih sprememb: Projekt ne sme povzročati znatnih emisij toplogrednih plinov. Posebna pozornost se namenja uporabi fosilnih goriv in vplivom na naravne ponore ogljika, kot so gozdovi.
- Prilagajanje podnebnim spremembam: Ocenjujemo dvojni vidik: kako podnebne spremembe vplivajo na projekt in ali projekt otežuje prilagajanje drugim na podnebne spremembe. Na primer, gradnja v poplavnih območjih lahko poveča tveganje poplav na drugem območju.
- Trajnostna raba vode in morskih virov: Projekt ne sme škodovati vodnim virom, tako površinskim kot podzemnim vodam. Posebna pozornost se namenja vplivom na kakovost vode, vodni krog in poplavno varnost.
- Krožno gospodarstvo: Presojamo celoten življenjski cikel materialov in izdelkov. Projekt mora podpirati učinkovito rabo virov, ponovno uporabo in recikliranje ter preprečevati nastajanje odpadkov.
- Preprečevanje in nadzor onesnaževanja: Projekt ne sme povzročati znatnega povečanja emisij onesnaževal v zrak, vodo ali tla. Že v fazi načrtovanja je potrebno predvideti ustrezne sisteme za nadzor in zmanjševanje onesnaževanja.
- Varstvo biotske raznovrstnosti: Projekt ne sme škodovati rastlinskim in živalskim vrstam ter njihovim habitatom. Posebna pozornost se namenja zaščitenim vrstam in območjem.
Okoljski cilji in njihovo preverjanje v elaboratu DNSH
Pri ocenjevanju načela DNSH (Do No Significant Harm) moramo upoštevati tako neposredne kot posredne vplive projekta na okolje. Neposredni vplivi se kažejo med izvedbo projekta (npr. pri gradnji), posrednivplivi pa lahko presegajo območje projekta in se pokažejo kasneje (npr. povečanje emisij zaradi večjega prometa).
Čeprav je treba upoštevati celoten življenjski cikel projekta, v okviru elaborata DNSH ni potrebna celovita analiza. Dovolj je osredotočanje na ključne faze (proizvodnja, uporaba, konec življenske dobe), kjer so pričakovani največji okoljski vplivi.
Pri projektih brez tehnološko izvedljivih alternativ se vplivi ocenjujejo v primerjavi z naravnim stanjem okolja (ne z drugimi dejavnostmi). Ko pa gre za projekte brez tehnološko in ekonomsko izvedljivih alternativ, lahko prijavitelji dokažejo skladnost z načelom DNSH z uporabo najboljših okoljskih standardov v sektorju.
Koraki izdelave elaborata DNSH
Korak 1: Poenostavljena ocena
Poenostavljena ocena predstavlja prvi korak pri izdelavi elaborata DNSH. Proces se začne s preverjanjem, ali se projekt nahaja na seznamu izključenih projektov. Ti vključujejo jedrske elektrarne, določene dejavnosti iz sistema EU za trgovanje z emisijami ter projekte, povezane s tobakom in tobačnimi izdelki. V tej fazi se tudi oceni možnost škodljivih vplivov na okoljske cilje.
Poenostavljeno oceno lahko uporabimo v treh primerih:
- kadar projekt zaradi svoje narave nima predvidljivega vpliva na okoljske cilje,
- kadar v celoti podpira podnebne ali okoljske cilje po Uredbi EU, ali
- kadar bistveno prispeva k enemu okoljskemu cilju brez škodovanja ostalim.
V primeru, da projekt ne kaže možnosti pomembnih vplivov, se ocena na tej točki zaključi. V nasprotnem primeru je potrebno nadaljevati z vsebinsko oceno.
Korak 2: Vsebinska ocena
Vsebinska ocena se izvaja samo za tiste okoljske cilje, kjer so bili v prvi fazi identificirani potencialni vplivi. V tem koraku se podrobno analizira pomen vplivov in po potrebi določijo ustrezni omilitveni ukrepi. Ključno je, da projekt lahko dokaže, da ne bo bistveno škodoval okoljskim ciljem.
Posebnosti pri različnih kategorijah projektov
Pri izdelavi elaborata je potrebno upoštevati specifike različnih vrst projektov. Pri stavbah in gradbenih projektih je poudarek na energetski učinkovitosti, izbiri trajnostnih materialov in ravnanju z odpadki. Cestna in železniška infrastruktura zahtevata posebno pozornost pri vplivih na kakovost zraka, hrup in naravne habitate.
Projekti trajnostne mobilnosti, kot so kolesarske steze in infrastruktura za električna vozila, morajo pokazati svoj prispevek k zmanjševanju emisij. Pri energetski infrastrukturi je ključno dokazovanje prispevka k prehodu v nizkoogljično družbo, medtem ko mora vodna infrastruktura upoštevati naravno dinamiko vodotokov in zagotavljati učinkovito upravljanje vodnih virov.
Izjeme in posebni primeri
V določenih primerih obstajajo izjeme pri financiranju. Na področju fosilnih goriv so na primer dovoljene naložbe v zamenjavo sistemov na trda goriva s plinskimi sistemi, če to vodi k večji učinkovitosti. Podobno so pri letalski infrastrukturi dovoljene naložbe v oddaljenih regijah ali za izboljšanje okoljske varnosti na obstoječih letališčih. Pri ravnanju z odpadki so možne izjeme za oddaljene regije ali za projekte, ki prispevajo h krožnemu gospodarstvu
Iščete partnerja za pripravo trajnostnega poročila v skladu z CSRD in ESRS?
Nudimo celovito podporo pri trajnostnem poročanju v regulativnem okviru direktive o korporativnem poročanju o trajnosti (CSRD) v skladu z evropskimi standardi za trajnostno poročanje (ESRS), za MSPje in velika podjetja.